آژانس گردشگری روشنی گشت
آژانس گردشگری روشنی گشت
آژانس گردشگری روشنی گشت
آژانس گردشگری روشنی گشت
کیش
0 0

كشتي يوناني، كشتي عظيم الجثه اي است كه در نوار غربي و در نزديكي ساحل جزيره زيباي كيش به گل نشسته است و موسوم به كشتي يوناني است. اين كشتي غول پيكر در غروب خورشيد، زيبايي دلچسبي دارد و براي همين، هر روزه گردشگران بسياري را به خود جذب مي كند.
داستان اين كشتي، با گذشت سال ها، همچنان در لايه اي از ابهام باقي مانده است. اين طور كه از شواهد بر مي آيد، اين كشتي در ساحل جزيره كيش به حال خود رها شده است.
اولين باري كه بوميان جزيره كيش، متوجه اين كشتي عظيم الجثه شدند، سال ها پيش بود. در 4 مرداد ماه سال 1345 بود كه بوميان جزيره كيش، ناگهان كشتي عظيم‌الجثه‌اي را كه در نزديكي روستاي باغو به گل نشسته بود، ديدند. پس از گذشت سال ها، هنوز دليل به گل نشستن اين كشتي در سواحل جزيره كيش مسكوت مانده است. آنچه اعلام شد اين بود كه اين كشتي، به علت مه آلود بودن هوا و نبودن فانوس دريايي در سواحل جزيره كيش گير افتاده و به گل نشسته است.
اگر بخواهيد درباره عقبه و سال ساخت اين كشتي بيشتر بدانيد، بايد رجوع كنيم به دهه بيست شمسي و دهه 40 ميلادي. اين كشتي در سال ۱۳۲۲ شمسي، توسط شركت ويليام هاميلتون در بندر گلاسكو اسكاتلند ساخته شد. وزن اين كشتي ۷۰۶۱ تن و طول آن  ۱۳۶ متر بود و يك كشتي باري بوده است.

 

اين كشتي، در روز ۴ مرداد ۱۳۴۵ به هنگام بازگشت از ایران، در سفر دریایی خود به کشور یونان به گل نشست و همه ي تلاش هاي اورينكو، يدك كش هلندي براي بيرون كشيدن اين كشتي به جايي نرسيد. اين يدك كش هشتاد روز تلاش كرد و ناموفق ماند. به ناچار سرنشينان كشتي مجبور به ترك آن شده و بار آن تخليه كردند، چرا كه عمليات بيرون كشيدن كشتي از نظر اقتصادي مقرون به صرفه نبود.
دليل اينكه اين كشتي، به كشتي يوناني موسوم شده است، اين است كه اين كشتي در زمان به گل نشستن، متعلق به كشور يونان و بنام كولااف بوده است. اين اطلاعات، از شركت بيمه لويدز لندن بدست آمده است. البته اين كشتي، نام هاي گوناگوني را با خود به يدك كشيده است كه از آن جمله مي توان به  "شيپور امپراتور" و "ناتوراليست" اشاره كرد. اين كشتي، در مالكيت خطوط كشتي راني ايران هم بوده است و در بين سال هاي ۱۳۳۸ تا يكسال قبل از توقف اش، با نام‌هاي "سيروس فارس"‌ و "همدان"  در تردد بوده است.
كشتي يوناني از نظر تاريخي، قدمت و اهميت چنداني ندارد و گذشت زمان، كشتي را دچار فرسودگي كرده است. قسمت تحتاني كشتي كه در آب است، بر اثر برخورد امواج دريا، پوسيده و هر آن ممكن است، فرو افتد. در واقع اهميت اين كشتي فرسوده ي غول پيكر، موقعیت آن در غرب جزیره و در هنگام غروب خورشید مي باشد.
تماشاي خورشيد، در پشت كشتي يوناني وقتي به آهستگي در آبهاي نيلگون خليج فارس از نظر پنهان شده و غروب مي كند، خاطره اي فراموش نشدني را در ذهن بيننده رقم مي زند. غروب دل انگيز خورشيد با تلألو شعاع هاي رنگي اش در پهنه ي آسمان، به سان تابلوي شاعرانه اي مي ماند كه بيننده را مسحور تماشا مي كند .

 

                                     

                                     

 

                                                 

 

آژانس روشنی گشت مفتخر است با بیش از14 سال سابقه درخشان در صنعت توریسم وگردشگری مجری مستقیم و برگزار کننده تورهای دبی، تایلند، مالزی، ترکیه، ارمنستان و چین و چارتر کننده روزانه پروازهای کیش و مشهد بانرخ های فوق العاده ارزان و امکان خرید بلیط با کارت های عضو شبکه شتاب به صورت آنلاین در کلیه ساعات شبانه روز در خدمت هموطنان عزیز و گرامی می باشد.

شماره تماس :   88901967    -    09101480940

آژانس گردشگری روشنی گشت
خدمات ما
آژانس روشنی گشت مفتخر است با بیش از18 سال سابقه درخشان در صنعت توریسم و گردشگری مجری مستقیم و برگزار کننده تور دبی، تور تایلند، تور مالزی، تور ترکیه، تور ارمنستان و تور چین و چارتر کننده روزانه پروازهای کیش و مشهد با نرخ های فوق العاده ارزان و امکان خرید بلیط با کارت های عضو شبکه شتاب به صورت آنلاین در کلیه ساعات شبانه روز در خدمت هموطنان عزیز و گرامی می باش ...
عضویت در خبرنامه
با عضویت در خبرنامه ما می توانید از آخرین تورها، آخرین تخفیف ها و آخرین اخبار ما مطلع شوید!

امتیاز بدهید !
روشنی گشت را در گوگل محبوب کنید